Ely High School 1905-1972
Golden Jubilee Athletic Sports Programme, May 25th 1955

 

ELY HIGH SCHOOL

GOLDEN JUBILEE
ATHLETIC SPORTS

May 25th, 1955

OFFICIALS

Starter: Miss B WAGGE

Judges:

Miss L HIGSON Miss MJ SUTTON Miss B PEARSON

Stewards: THE STAFF

Recorder: Miss D CULLEN

POINTS AWARDED

  1st 2nd 3rd

Championships

5

3

1

Entertainment Events

3

2

1

Relays

10

6

2

For obtaining a Standard

1 point

A - Alan K - Knut
E - Etheldreda H - Hereward
St - Standard

Programme

Events previously decided -

(a) RUNNING LONG JUMP

(Junior) (St. 10ft 6ins)
1st V Day H, 2nd J Burroughs E, 3rd M Lawrence A
(13ft 2 ins)

(Middle) (St. 11ft 6ins)
1st D Strawson A, 2nd M Leonard E, 3rd W Sealy A
(14ft 1in)

(Senior) (St. 12ft 6 ins)
1st O Badcock A, 2nd V Convine A, 3rd P Latham K
(15ft 2ins)

(B) THROWING THE ROUNDERS BALL
(Junior) (St. 80ft)
1st C Bell E, 2nd S Cooper K, 3rd V Teale E
(162ft 6 ins)

(Middle) (St. 100ft)
1st P Griffen H
(127ft 2 ins)

(c) DISCUS
(Middle) (St. 40ft)
1st P Howe H, 2nd C Clements A, 3rd G Fuller
(57ft 5ins)

(Senior) (St. 45ft)
1st P Latham K, 2nd V Convine A, 3rd M Smith E
(73ft 5ins)

2.0 pm

Event 1 80 YARDS (Junior) (St. 12.5 secs)
1. M Lawrence A
2. I Leach K
3. M Hazel A
4. P Rolfe A
5. L Butt H
6. C Tricker E
7. V Day H
8. J Burroughs E
1st 2nd 3rd

 

Event 2 100 YARDS (Middle) (St. 14.5 secs)
9. D Strawson A
10. I Crowe K
11. K Francis A
12. G Skinner K
13. M Leonard E
14. G Fuller K
1st 2nd 3rd

 

Event 3 100 YARDS (Senior) (St. 15 secs)
14. O Badcock A
15. S Collen A
16. P Latham K
17. M Pringle K
18. J Kingston K
19. P Sanders K
20. M Williams H
21. S Burroughs E
1st 2nd 3rd

 

Event 4 HIGH JUMP (Junior) (St. 3ft 4ins)
22. S Coulson A
23. S Cooper K
  24. W Hare E
25. P Fuller K
1st 2nd 3rd

Event 5 LONG JUMP (Middle)
Demonstration

Event 6 THROWING THE ROUNDERS BALL (Junior and Middle)
Demonstration

Event 7 DISCUS (Senior)
Demonstration

Event 8
LONG JUMP (Junior)
Demonstration)

Event 9
DISCUS (Middle)
Demonstration)

Event 10
LONG JUMP (Senior)
Demonstration)

Event 11 80 YARDS SACK RACE (Middle)  
14. G Fuller K
26. J Kerridge K
27. J Sallis H
28. B Neve E
29. J Whale K
30. O Clack K
31. H Sowerby H
32. B Hall E
1st 2nd 3rd

 

Event 12 80 YARDS THREE-LEGGED RACE (Junior)
6. C Tricker & 33. C Walker E
22. S Coulson & 35. C Muncey A
24. W Hare & 37 A. Neilson E
40. D Stanley & 41. J Clarke H
23. S Cooper & 34. J Flude K
36. R Curley & IM Lawrence A
38. R Lockwood & 39. J Backhouse H
42. J Talbot & 43. V Wheatley E
1st 2nd 3rd

 

Event 13 HIGH JUMP (Senior) (St. 3ft 8ins)
52. P Norman H 54. J Blake 57. P Talbot K
1st 2nd 3rd

 

Event 14 HIGH JUMP (Middle) (St. 3ft 6ins)
9. D Strawson A
14. GFuller K
29. J Whale
44. M Frost E
45. D Long E
1st 2nd 3rd

 

Event 15 OBSTACLE RACE (Senior)  
17. M Pringle K
21. S Burroughs E
46. V Convine A
47. S Wymer K
48. B Beamiss A
49. F Crane E
50. D Murfitt A
51. C Yardy H
52. P Norman H
18. J Kingston K
1st 2nd 3rd

Event 16 HOUSE RELAY (Junior)
(4 x 110 yards)
1st ................... 2nd ................... 3rd ...................

Event 17 HOUSE RELAY (Middle)
(4 x 110 yards)
1st ................... 2nd ................... 3rd ...................

Event 18 HOUSE RELAY (Senior)
(4 x 110 yards)
1st ................... 2nd ................... 3rd ...................

COUNTRY DANCING

1. Rufty Tufty
2. Long Eight
3. Flowers of Edinburgh
4. Ribbon Dance
5. Dargason
6. Cumberland Square Eight
7. Steamboat
S. Soldiers Joy
9. Spanish Waltz
10. Circassian Circle
Junior School
Junior School
Junior School
Junior School
Middle School
Middle School
Middle School
Middle School
Junior and Middle School
Junior and Middle School
W JEFFERSON & SON, LTD, ELY 75019

source: Mrs Vivian Hawes (Convine)
If you can add to this page please contact us
page created 1 Jan 11